ІСТОРІЯ КВАРТИРИ

Зять Хрущова – В.Гонтар, побувавши в ній, кричав: – Нам історія ніколи не вибачить, що у Гмирі така бідна квартира і паршива дача.

Прижиттєвий інтер’єр квартири Гмирі, його архів, особисті речі повністю збережено. Також збережено, систематизовано, упорядковано та постійно поповнюється багатющий архів унікальних матеріалів, аудіо- і відеозаписів тощо. Загалом - це понад 100 тисяч архівних одиниць. Саме помешкання у катастрофічному стані – конче потребує термінових капітальних ремонтно-реставраційних робіт. У 2008, член Журі Міжнародного конкурсу вокалістів ім. Б. Гмирі, знаменитий бас Росії О. Ведерников, побувавши в оселі Бориса Романовича, був шокований її катастрофічним станом і констатував: «Квартира Гмирі – ганьба України».

НАЦІОНАЛЬНИЙ МИСТЕЦЬКИЙ ЦЕНТР БОРИСА ГМИРІ

В Україні йде конфіскація майна і коштів розкрадачів держави. Доцільно би звернутися до КМДА та КМ, щоб ці помешкання та частину коштів, на законній основі, передали родині Гмирі для її переселення в них і їх (коштів) використання для проведення необхідних робіт по створенню центру. В такий спосіб було би виконано Постанову Верховної Ради і розпочато ремонтно-реставраційні роботи в його квартирі з подальшим створенням «Національного мистецького центру Бориса Гмирі». Такий підхід зменшить вдвічі вартість створення центру, оскільки відпадає купівля квартири для його родини.

ХРЕЩАТИК, 15

Більше півстоліття 33 квартира Гмирі на Хрещатику, 15, у Києві де-факто музей, де-юре, на жаль, приватне помешкання. Вона давно відома в світі як потужний культурний осередок України, який відвідало десятки тисяч людей з усіх країн світу. Єдина квартира в Києві, яку ні разу не переплановували, не закладали і не здавали в оренду.

Це трикімнатна, простора квартира, весь день освітлена сонцем, а вночі місяцем. Її дуже любив співак, пишався нею і всіляко старався зробити максимально комфортною, без будь-яких надлишків розкоші. Все просто, зручно і приємно.

В ній бували:

  • скульптори І.Кавалерідзе і О.Ковальов;
  • письменники К.Паустовський, О.Гончар, Ю.Смолич, О.Вишня;
  • поети В.Сосюра, М.Рильський;
  • композитори брати Майбороди, К.Данькевич, Д.Шостакович;
  • диригенти П.Муравський, Є.Мравінський, О.Свешников, В.Тольба;
  • піаніст С.Ріхтер;
  • актори і співаки - М.Черкасов і М.Гяуров;
  • мистецтвознавець з Англії Ф.Родден;
  • посли Росії, Канади, Франції та багато інших видатних діячів літератури, культури й дипломатії.

МУЗИЧНІ ВЕЧОРИ

30 років у цій квартирі відбувалися музичні вечори «Слухаємо Бориса Гмирю», засновані дружиною Гмирі Вірою Августівною після його кончини. Перший відбувся на початку 1971, останній в 2003 році. Всього відбулося 250 концертів і відвідало їх понад 12 тис. шанувальників мистецтва Гмирі. Вечори відвідували визначні представники культури, науки, політичні та громадські діячі України, Росії, Болгарії, Франції, Америки, Канади та інших країн. Не секретом є й те, що на вечори приходили люди не тільки за покликом серця, з любов’ю до мистецтва Гмирі. Бували й ті, котрі мали завдання вистежувати «націоналістів» і доповідати у відповідні органи, що в оселі Гмирі – їх зборища. Відтак, у кінці 70-х років вечори опинилися під загрозою закриття. Віра Августівна півроку доводила КДБ неприпустимість таких звинувачень і дій, допоки вони не були повністю зняті, а вечори відновлені.

Максимальна кількість відвідувачів вечорів 130 осіб, мінімальна 10. Для міської квартири - це дуже багато. Але ніхто не звертав увагу на тісняву, незручності, всі були в полоні магічної постаті Віри Гмирі, аури квартири і співу Бориса Романовича Гмирі.

Для людей доброї волі і патріотів України ці вечори, в часи задушливої суспільно-політичної і культурної атмосфери, яка панувала в 70–80-х роках в Україні, стали сердечною втіхою і промінчиком світла в темряві ночі.